Waldemar Cichoń - Lucky Loser / wystawa retrospektywna

28.02.2015 - 09.04.2015

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy retrospektywnej Waldemara Cichonia "Lucky Loser", który odbędzie się 28 lutego (sobota) o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.


Waldemar Cichoń (ur. w 1955 r. w Elblągu). W 1980 r. zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby, u profesora Franciszka Duszeńki. W 1997 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskał tytuł doktora sztuki.
Organizator i komisarz Ogólnopolskich Plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach. W latach ’80 inicjator i komisarz ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich INGERENCJE z wykorzystaniem drewnianych form odlewniczych w przestrzeni publicznej Elbląga. Przez wiele lat członek rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL. W latach ’90 członek Komisji Kultury przy UM Elbląg.

W publikacji, towarzyszącej wystawie, czytamy m.in.:

„Najczęściej sięgam do swojej prywatnej mitologii, w której znajduję okruchy dzieciństwa, rzeczy zapamiętane do końca życia, wspomnienia kształtów zapierających dech w piersiach, które kiedyś tam, oczami dziecka widziane po raz pierwszy, były zaprzeczeniem banału i pozostały w pamięci, jako przecudne bogactwo królewskich wspaniałości; zaklętą w drobiazgach tęsknotę za irracjonalną cudnością wstydliwych smutków”. Waldemar Cichoń

"Niezwykłą wagę w interpretacji poszczególnych postaci Cichonia ma prywatna pasja rzeźbiarza - muzyka. Artysta jest audiofilem, w swoich zbiorach ma setki czarnych krążków i płyt CD. Najwyższą pozycję w jego muzycznych gustach stanowi bez wątpienia muzyka klasyczna i jazz, ale też rock czy blues. Słucha wszystkiego, co może go wzbogacić i poszerzyć wiedzę o świecie. Muzyka nie tylko jest towarzyszem niewidomego rzeźbiarza, ale stanowi ważny element inspiracji. Szereg jego prac nosi muzyczne tytuły: Cantus firmus, FADO, RAP’n’ROLL, Apokryficzny gambista, Tango. Język dzieł Cichonia wypowiada prawdy o rzeczywistości językiem metafory i symbolu. Opowiada historię poetycką, wskazując na metaforyczność i liryczną sugestię, o pięknie, muzyce, samotności, intymności i przemijaniu w sposób ironiczny i pełen uczucia, zawsze głęboko ludzki. Pozostał Cichoń wierny w praktyce artystycznej tworzeniu prac z wyraźnym śladem indywidualnego spojrzenia na sztukę, traktującym doświadczenie z materią i eksperyment, jako naturalne komponenty strategii artystycznej. Odporny na dogmaty buduje swój potencjał twórczy na prostocie, co odkrywa nowe znaczenia i jakości w rzeczach zwykłych, w odnajdywaniu zaskakujących połączeń, dlatego że ujawnianie prawdy staje się każdorazowo deszyfrowaniem znaczeń, również poprzez odniesienia do pochodzenia form." Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL

Wróć