Sylwester Ambroziak - rzeźby, animacje

06.09.2012 - 01.10.2012

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby Sylwestra Ambroziaka, który odbędzie się 6 września o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny.

„Sylwester Ambroziak, używający początkowo także pseudonimu Amrozjak, urodzony 14. IV. 1964 r. w Łowiczu, syn Henryka i Marianny, wierzący, wzrost 173 cm, oczy ciemne, mocna budowa ciała, twarz owalna, włosy ciemne, wystrzyżone, żona (niestety już była) Małgorzata, dwie córki: Klaudia i Natalia. Mieszkali na początku w drewnianym domu o cienkich ścianach w Aninie pod Warszawą, na pierwszym piętrze,  z pracownią urządzoną w malutkim garażu, położonym w ładnym ogrodzie, później kupili zrujnowany dom-dworek w Wawrze, który Sylwek sam wyremontował i gdzie wybudował też pracownię. Tam mieszka i pracuje.” (Stanisławski K., Ambroziak. Orońsko, 2011). Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, studiując rzeźbę w pracowniach prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego i rysunek w pracowni prof. Mariana Czapli.

To już druga prezentacja twórczości Ambroziaka w Galerii EL. Pierwsza wystawa odbyła się w 1996 r. O tegorocznej pisze Michał Haake, kurator:

„Kto raz zobaczy rzeźbę Sylwestra Ambroziaka, nie pomyli jego twórczości z żadną inną. Czy artysta powtarza się? Tak - tak samo, jak powtarzali się ci, których dzieła również bez kłopotu odróżniamy od innych utworów artystycznych: Rembrandt, Goya, Rodin, Picasso, Moore … Czy oznacza to, że rzeźby Ambroziaka są produkowane od lat bez zmian, jak produkuje się łatwo rozpoznawalne wyroby słynnych manufaktur fajansu czy porcelany z Delf albo Miśni? Nie – artysta tworzy swe dzieła po to, by mówić o sprawach, które go nurtują i którymi także nas chce zająć.(…)

Kiedyś zajmowały artystę ogólne, uniwersalne rysy bytowania: samotność, opłakiwanie, pomoc. Dziś tematyka, nie mniej powszechna, zawiera silniejszy potencjał krytyczny wobec rzeczywistości: artysta pyta – dlaczego nie obchodzą nas dzieci, dlaczego traktujemy siebie wzajemnie niczym zabawki, które się zużywa i porzuca. Wyzbyta melancholii, ckliwości, upiększania – mocna sztuka.”

Kuratorzy: Michał Haake, Jarosław Denisiuk

Wystawa czynna od 6 września do 1 października.

Wróć