Konfrontacje: Leon Tarasewicz - Galeria EL

13.10.2016 - 08.01.2017

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Leona Tarasewicza, który odbędzie się 13 października o godz. 18.

Wystawa będzie czynna do 8 styczna 2017 r.

O projekcie, realizowanym w Galerii EL opowiada jego pomysłodawczyni i kuratorka, Karina Dzieweczyńska:
"Leon Tarasewicz – jak odsyła nazwa całego projektu – „Konfrontacje: Leon Tarasewicz – Galeria EL” od 3 października zmierzy się z trudnym i wymagającym (do prezentacji sztuki współczesnej) wnętrzem Galerii, którą stanowi przestrzeń dawnego kościoła gotyckiego.
Projekt, którego realizacja trwać będzie intensywnie do wernisażu, zaplanowanego 13 października, stanowić będzie „site specific” – swoistą instalację (nie zdradzając na chwilę obecną jej treści) dedykowaną wyłącznie do tego miejsca.
Praca Tarasewicza stworzona dla Galerii EL będzie symboliczna pod względem formy (opartej na zaskakująco prostym pomyśle), jak i kolorystyki. Będzie to jeden obiekt, który pomimo monumentalnej architektury kościelnej, stanie się dominantą i wypełni nawę główną Galerii zahaczając o prezbiterium. Tych, którzy pojawią się na wernisażu, czeka ogromna niespodzianka."

LEON TARASEWICZ
Urodził się w 1957 roku, we wsi Waliły. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie, dyplom uzyskał w 1984 roku w pracowni profesora T. Dominika. Od 1996 r. prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii.
W latach 80. tworzył rytmicznie skonstruowane obrazy (pola, lasy, ptaki), usytuowane pomiędzy figuratywnością a coraz silniej dochodzącą do głosu abstrakcją.
Z czasem ślady dawnej fascynacji naturą i jej pejzażem wyparte zostały przez intensywną grę kolorów i bogatej faktury. W ostatnich latach Tarasewicz rozwinął działania z pogranicza konceptualizmu oraz instalacji obejmujące realizacje nie tylko we wnętrzach galeryjnych , ale także poza nią. Coraz bardziej rozbudowane i monumentalne dzieła odważnie wchodzą w swoisty "dialog" z elementami architektury i kontekstami przestrzeni miejskiej.

W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także: Paszport „Polityki” (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (1998) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. W 2007 Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki. W 2014 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Wróć