Data: 02.02.2007
Autor: Jarosław Denisiuk

Piotr Jargusz. Wystawa pt.: ?99 historii na papierze, prace z cyklu DOM?.

e;wnie malarstwem, rysunkiem oraz pracą pedagogiczną. Jest także autorem tekstów o sztuce.

Ma w dorobku trzydzieści sześć wystaw indywidualnych; brał udział w ponad stu ekspozycjach zbiorowych w kraju, jak również poza granicami (m.in. w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Warszawie, Sandomierzu, Wałbrzychu, Zakopanem, Wilnie, Pradze, Krasnojarsku, Norymberdze, Osace, Tokio). Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Sztuka Piotra Jargusza jest jednym z najbardziej wyrazistych przykładów działalności transmutacyjnej. Artysta szuka bez przerwy nowych środków wyrazu i nowej materii. Jargusz jest twórcą wpisującym się w szeroko rozumianą nowoczesność, lecz zarazem zachowuje prywatność i osobność. Jednych zachwyca ekspresja, gwałtowność jego pociągnięć pędzla, programowy "brak troski" o regularność stosowanych formatów, malowanie na wszystkim, "co znajduje się pod ręką" (od pewnego czasu zrezygnował z płócien na rzecz desek, blachy, grubej tektury itp.); innych te właśnie uwarunkowania irytują i zniechęcają.

W Elblągu zobaczymy: „99 historii na papierze, prace z cyklu DOM". Autor tak mówi o tym cyklu: „W symbolu domu mistycy widzieli arkę, ogród, naczynie mądrości, analogię ludzkiego ciała i identyfikacje: Dom, ciało, myśli ludzkie, życie. Dom to centrum przenikania się proporcji z całą swoją metafizyką codzienności jest dla mnie pretekstem do przemyśleń na temat granicy własnych doświadczeń. Na temat stanu posiadania. Obrazy, które maluję są w równym stopniu badaniem emocji, co dokumentowaniem sytuacji. Pytaniem o moją prowincję w środku świata, o centrum przestrzeni prywatnej, o fundament. To też historia/opowieść o szukaniu obrazem i o mieszkaniu w obrazach i słowach."

W Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu wystawiono  również prace uczestników 
Warsztatu Terapii Zajęciowej
przy Stowarzyszeniu TACY SAMI w Elblągu 
przy ulicy Beniowskiego 68 oraz fotografii Piotra Kajmera pt.
SPOTKANIE W TWORZENIU