Data: 23.02.2007
Autor: Jarosław Denisiuk

Mariusz Dąbrowski ?Fotoobrazy"

t New York Institute of Art, CapeStudies w CapeTown w RPA. Członek Bundesverband Bildender Kuenstlerinner und Kuenstler - Berlin. Od 2004 roku jest wykładowcą warszawskiej ASP; kieruje Studium Fotografii na Wydziale Grafiki. W 2006 roku uzyskał doktorat w dziedzinie sztuki filmowej w PWSFTViT w Łodzi.
Malarz, reżyser kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych oraz producent filmów offowych. Mariusz Dąbrowski w dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami oraz udział w wielu wystawach zbiorowych. Zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2003 roku Laureat prestiżowej nagrody Talensa, w 2002 roku zdobył Grand Prix na Ap-Art Berlin w 2001 toku na Festiwalu Malarstwa Polskiego Bielska Jesień w Bielsku-Białej. Artysta jest również autorem i kuratorem poważnych imprez artystycznych; tj. Biennale Fotografii Współczesnej, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej czy w końcu Biennale Sztuki Mediów w Warszawie. Redaktor naczelny pisma artystycznego MediaArt.
Mariusz Dąbrowski to artysta wszechstronny, wypowiadający się w nowych mediach, fotografii i malarstwie. Tworzy swoiste reportaże codzienności, w których rejestruje przejawy życia, trwania, twarze znanych osób. Artystę interesuje powszedniość rzeczy i zdarzeń, często ich trywialność i niski status.
Posługiwanie się motywem obiektu „niskiej rangi", obiektu codziennego użytku, jak malowane przez Dąbrowskiego martwe natury z butelkami, kubkami czy meblami ma w sztuce długą i doniosłą tradycję. Wystarczy przypomnieć malarstwo van Gogha, sztukę Duchampa, czy z malarstwa polskiego - Nowosielskiego, Wróblewskiego, Bettinę Bereś czy Kiejstuta Bereźnickiego. Sposób malowania zbliża warsztat artysty do malarstwa nowej figuracji. Dąbrowski posługuje się wąską, bo ograniczoną do zaledwie kilku kolorów gamą barw: nasyconych czerwieni, głębokich błękitów, bieli, żółcieni, czerni, a także uproszczoną formą, która służy artyście wyabstrahowaniu motywu. Artysta często powraca do tego samego motywu obrazu rejestrując go w różnych kombinacjach kolorystycznych.
Na wystawie w Elblągu zobaczymy nieco innego Dąbrowskiego, artysta zapowiada kontynuację badań nad przestrzenią obrazu przy użyciu nowych, multimedialnych narzędzi. Interesuje go nie tylko przestrzeń wewnątrz obrazu, ale i ta wokół niego. Klasyczne problemy malarstwa zostaną w Galerii EL ukazane w sztuce wideo - na nowo, w świeży, niecodzienny sposób.

Dalszych informacji udzielają:
Joanna Mierzejewska joanna@galeria-el.pl tel +55 232 53 86
Jarosław Denisiuk denis@galeria-el.pl tal/fax +55 236 16 33

Ceny Biletów: N-4zł, U-2zł
Wernisaż: wstęp wolny