Data: 02.02.2007
Autor: Jarosław Denisiuk

Ewa Łukiewska. Sztuka włókna - pejzaż pamięci. Benedykt Kroplewski. Malarstwo.

stawach zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień na wystawach konkursowych. Od 1989 r. uczestniczyła w kilkudziesięciu międzynarodowych plenerach i sympozjach artystycznych.

„Prezentowane prace z papieru czerpanego wykonane są z pulpy celulozowej i roślinnej, kolor uzyskuję zarówno barwnikami chemicznymi, jak i naturalnymi. Dodaję do pulpy przeróżne rośliny, które nadają swoistą fakturę i barwę. Tworzenie realizacji z papieru czerpanego jest pasmem eksperymentów, gdyż efekt końcowy jest w pewnym stopniu nieprzewidywalny i zaskakujący, dlatego praca ta daje prawdziwą radość, a pomysły rodzą się same podczas czerpania"


Benedykt Kroplewski - Ukończył studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Adama Harasa. Zajmuje się malarstwem, grafiką. Brał udział w wielu wystawach i plenerach w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Niemczech, Włoszech, USA, Szwecji, Litwie, Rosji i na Łotwie.Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursach malarskich okręgowych (Salon Elbląski) i ogólnopolskich (Triennale Martwej Natury - Sieradz, Biennale Małych Form Malarskich - Toruń, Małe Formy - Bytom).

" ... W pracach Benedykta Kroplewskiego wyraźna jest oscylacja między porządkiem i chaosem; między marzeniem o idylli i apokaliptyczną obawą przed zniszczeniem żywej natury. W przepełnionej znakami i symbolami malarskiej strukturze cytowane są dobrze znane obrazy z przeszłości, uważny widz postrzega jednak semiotyczną różnicę między teraz i wtedy. Naszą teraźniejszość i jej zagrożenia lokalizuje z niesamowitą dosadnością napięcia, które wyraża się w paradoksalny sposób w metaforach i symbolach. Zastosowana tu paleta barw starych mistrzów oraz dokładność detalu tworzy fascynującą atmosferę wyrafinowanej obcości, a także, przez zanurzenie w świecie marzeń artysty, gotowość pokonania wewnętrznych sprzeczności, paradoksów i obrazowych zagadek. ..." prof. Alex Baumgartner; odczyt na wernisażu w Berlinie 1998r.