Data: 30.04.2019
Autor: Joanna Mierzejewska

Koncert / Jerzy Małek

Dajemy jazzu! 
Znany polski trębacz - dyrektor artystyczny Jazzbląg Festiwal - Jerzy Małek, nowa płyta - premierowy koncert w Elblągu, na dworze majowo - świetny dzień na koncertowe spotkanie w Galerii Laboratorium.

Galeria Laboratorium
25-05-2019 godz. 20:00
Bilety 40 zł (w kasie GEL) i 42 zł (online bileteria Kupbilecik.pl)

Projekt "Black Sheep" jest kolejnym rozdziałem w drodze muzycznej artysty, który łącząc dotychczasowe elementy jego twórczości zaskakuje nowymi pomysłami. Innowacyjne rytmy inspirowane najnowszymi trendami współczesnej muzyki począwszy od sceny alternatywnej, aż po pop to punkt wyjścia nowego projektu. Impresjonistyczna harmonizacja tematów, sonorystyczne brzmienia wynikające z osobliwych połączeń skal modalnych, bogata faktura melodyczna. A wszystko to zaledwie tylko prowokacja do niczym nie skrępowanej improwizacji, która w wypadku tego projektu aż eksploduje muzycznymi interakcjami.
Najnowszy projekt Jerzego Małka jest wydarzeniem wyjątkowym na polskim rynku aspirującym do wydarzeń tego typu w Europie zachodniej oraz USA zarówno ze względu na poziom artystyczny, jak i koncepcję stylistyczną, która nie ulega chwilowym tendencjom w muzyce tej części globu. "Black Sheep" to kolejna próba uniwersalnego, wręcz holistycznego podejścia do zagadnienia indywidualności jednostki w kontekście rozwoju sztuki XXI wieku a twórczości artysty.
W skład zespołu z którym Jerzy Małek nagrał swój najnowszy album wchodzi czołówka polskiej sceny jazzowej: saksofonista Radek Nowicki, pianiści Piotr Wyleżoł/Aga Derlak, basista Max Mucha oraz Sebastian Frankiewicz. W elbląskim koncercie na pianinie usłyszymy Piotra Wyleżoła, a na basie zagra świetny krakowski muzyk Alan Wykpisz.

➤ Jerzy Malek od ponad 20 lat jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy w polskim środowisku jazzowym, czego wyrazem były liczne nagrody, w tym nominacje do Fryderyków w kategorii najlepszy muzyk i kompozytor roku 2012.
Uznanie zdobył głownie jako wieloletni członek zespołów Zbigniewa Wegehaupta, Michała Urbaniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojtka Karolaka a także dzięki współpracy z gwiazdami jazzu amerykańskiego Gary Bartzem, Marią Schneider, Adamem Nussbaumem, Andy Middletonem i wieloma innymi. Będąc sidemanem artysta przez wiele lat doskonalił swój warsztat, zbierał doświadczenia muzyczne, oraz sceniczne. Na kolejnych nagraniach wraz z rozwojem gry na trąbce Jerzy poszerza także kontekst swoich muzycznych aspiracji. Począwszy od pierwszych płyt "By Five" 2000, "Gift" 2002, "Spirit of the time" 2004 pełnych wpływów bluesa i jazzu nowoczesnego głównego nurtu poprzez neo-funkowy "epizod" w postaci płyty "Bop Beat" 2005 aż po melodyczną czasem określaną mianem "europejskiej" płytę "Air" 2010.
Ostatnie dwa albumy wydane przez prestiżową polską wytwórnie muzyczną Kayax; "Stalgia" 2014 i "Forevelle" 2017 bardzo sugestywnie zaznaczyły osobliwy kontekst stylistyczny muzyki Jerzego Małka łącząc dotychczasowe elementy z poprzednich nagrań w jeden stały i charakterystyczny motyw estetyczny jego twórczości. Muzyka artysty wydaje się mieć swoisty wspólny mianownik, pomimo iż każda płyta stanowi odrębną opowieść - przypomina narrację kolejnych powieści Charlesa Bukowskiego.