Data: 13.09.2019
Autor: Joanna Mierzejewska

Gdańsk Necropolitan Orchestra

Dwóch dżentelmenów, których znamy doskonale. I których bardzo lubimy słuchać. Maciej Sadowski i Dawid Lipka zapraszają na podróż pod ziemię, nad spokój, do wnętrza.

Gdańsk Necropolitan Orchestra | Galeria Laboratorium
22-09-2019 godz. 20:00
Wejściówki 20 zł przed i 25 zł w dniu koncertu

Necrosofia - [Greek nekro - combining form of nekrós - dead person, corpse, (adj.) dead; sophia - Koine Greek: σοφία sophía - wisdom]

1 i 2 listopada 2018 roku zeszliśmy do podziemi, by nagrać bardzo osobistą płytę. Postanowiliśmy nie popełniać żadnych założeń, ustaleń ani grać gotowych kompozycji. Nie można przygotować się na spotkanie z otchłanią. Z definicji jest niepoznana i pełna zagrożeń, ale zawiera w sobie ogromny potencjał, z którego można czerpać, jeśli gotowi jesteśmy odważnie kroczyć poprzez jej zawiłe korytarze. Pragniemy, by zimne limbo wiecznego trwania w którym można spotkać iskierki reminiscencji przeszłego życia na ziemi było dla nas i uważnych słuchaczy źródłem wiedzy.
Żeby móc porozumieć się z tym, co wykracza poza sferę logicznego rozumowania w świecie materialnym musieliśmy otworzyć się na działanie naszej nieświadomości i za jej pomocą szukać nowego języka, dźwięków, ciszy. Zaufaliśmy intuicji i pozwoliliśmy by była nam przewodniczką, by prowadziła nas przez nas samych do krain, o których istnieniu nie wiedzieliśmy.
Wiedza o śmierci w naszej historii to wiedza o tym, co podziemne, ukryte, schowane, martwe dla nas i otaczającego świata. To szlak, na którym brak ścieżek, gdyż nikt nim nie chadza. To emocje i uczucia nieużywane, zakurzone na strychu naszej przeintelektualizowanej i pysznie racjonalnej psyche. To brzydota, lęk, odraza, niemoc ale i dziecięca naiwność, nadzieja czy wiara. Ktoś odważny i czujny może dosłyszy pojękiwania wynędzniałej miłości zamkniętej w kuferku Davy’ego Jonesa, albo dostrzeże jej tryumf i ciepło wyniesione na firmament..
Mamy nadzieję, że każdy w naszej muzyce dostrzeże siebie i swoje wnętrze, tak jak my ujrzeliśmy nasze nieznane do tej pory - korytarze.

Organizacja: Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? i CS Galeria EL